Wędka Sakura Sportism Neo Casting 742XXH
Ciężka odmiana castingu, na przestrzeni ostatnich lat, staje się w Polsce coraz popularniejsza. Ta metoda łowienia, szczególnie dużych szczupaków, z użyciem dużych i ciężkich gum oraz jerków, wymaga jednak obycia z bardzo mocnym, specyficznym wędziskiem, posiadającym kilka niezbędnych w tej metodzie cech. W dzisiejszym artykule, opiszemy dla Was naprawdę ciekawą propozycję, która okazuje się nie tylko bardzo przystępna cenowo, ale jest również interesująca z technicznego punktu widzenia. Zapraszamy na recenzję wędziska Sportism Neo Casting 742XXH firmy Sakura, której oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest firma Kreative Kingdom.
Charakterystyka ogólna
Sakura to francuska firma, specjalizująca się o wielu lat w produkcji sprzętu wędkarskiego, oferowanego w praktycznie każdym segmencie cenowym. Seria Sportism Neo, obejmująca kilkadziesiąt modeli wędzisk dedykowanych do wszystkich odmian spinningu oraz castingu, plasuje się mniej więcej po środku, z ceną oscylującą w granicach 300-500zł, w zależności od rodzaju wędziska i jego specyfikacji oraz przeznaczenia. Biorąc pod uwagę klasowe uzbrojenie i pracę, o których wspomnimy w dalszej części artykułu, to naprawdę przyzwoita kwota.
Sakura Sportism Neo Casting 742XXH jest kijem przeznaczonym do łowienia z użyciem naprawdę dużych przynęt. Przy długości 225cm nadaje się raczej do łowienia z brzegu, choć nawet na niewielkiej łodzi, wędkowanie z użyciem ciężkich jerków i ich atrakcyjne prowadzenie, nie stanowiło dla nas większego problemu. Wędzisko zostało również przystosowane do znoszenia dużych przeciążeń za sprawą dobrze podpartych przelotek, a blank skonstruowano tak, by radził sobie dobrze nie tylko z dużymi przynętami, ale również z holem pokaźnych ryb, atakujących je w dużą dozą agresywności.
Design
Wszystkie wędziska z serii Sportism Neo charakteryzuje przemyślany sposób wykonania i cieszący oko design. Jeśli czytaliście naszą recenzję wędziska 782MH sprzed kilku tygodni wiecie już, że blank pomalowany na głęboki granat w połączeniu z metalicznymi przelotkami, czarną rękojeścią i elementami wykonanymi z korka, robi wręcz piorunujące wrażenie.
Nie bez znaczenia jest również sposób konstrukcji – łączenie elementów w dwuskładowych wędziskach to klasyczny spigot, pozwalający na gładkie przejście pomiędzy częścią dolną i szczytową, co nadaje wędce dodatkowej smukłości. Oczywiście, w przypadku wersji Castingowej o tak dużym zakresie wyrzutu, ciężko jest mówić o dużej finezji pracy, jednak nawet tak błahy element jak sposób łączenia, okazuje się znamienny dla ogólnego wizerunku całego wędziska.
Rękojeść wykonano z twardej pianki EVA w kolorze czarnym. Dzięki niej blank ładnie kontrastuje z resztą wędki. W tym samym kolorze wykonano mocny, głęboko usadzony w rękojeści pazur, choć metaliczny lakier sprawia, że nieco „wyłamuje” się on ze stylu tej serii. Logo firmy Sakura znajdziemy na pomarańczowej wstawce, umieszczonej poniżej przelotki startowej, na uchwycie multiplikatora, a także na spodzie rękojeści wędziska.
Biorąc pod uwagę przeznaczenie tego kija, musimy przyznać ogromny plus za zachowanie naprawdę przyzwoitej wagi uzbrojonego blanku – Sakura Sportism Neo waży zaledwie 203 gramy co sprawia, że możemy z niej korzystać w połączeniu z praktycznie każdym multiplikatorem bez obaw o zbyt szybkie zmęczenie ręki. Wędzisko to stanowi naprawdę lekki zestaw zarówno w połączeniu z multiplikatorem niskoprofilowym jak i z klasycznym, ciężkim „okrąglakiem” (korzystaliśmy z Abu Garcia REVO TORO oraz Abu Garcia 5601 STX).
Wykonanie
Zacznijmy od odpowiedzenia sobie na pytanie: czym powinna charakteryzować się dobra wędka do ciężkiego castingu? W naszej opinii przede wszystkim solidnością w kwestii wykonania – została przecież stworzona z myślą o możliwie szybkim holu naprawdę dużych ryb. Jak w ten kanon wpisuje się Sakura Sportism Neo Casting?
Wędka zaskakuje przede wszystkim przemyślaną konstrukcją. Blank, pomimo dużego zapasu mocy, jest dość elastyczny (musi przecież obsłużyć przynęty o szerokim zakresie wagowym). W związku z tym, zamontowano przy nim klasowe przelotki Fuji Alconite, wsparte na solidnych stopkach które, w połączeniu z ładnym ugięciem, pozwalają wycisnąć z wędki maksimum mocy, bez obaw o uszkodzenie blanku. Są one dobrze zabezpieczone grubą omotką oraz całkiem dokładnie zalane lakierem – nie dopatrzyliśmy się żadnych zacieków czy innych niedociągnięć w tej kwestii.
Całości dopełnia uchwyt multiplikatora Fuji ECS. Został on opracowany w taki sposób, by nasz multiplikator był w bezpośrednim kontakcie z blankiem wędziska, co pozwala znaczenie lepiej wyczuć branie i poprawia ogólny rezonans kija.
Ergonomia
Z naszego punktu widzenia najistotniejszym było, jak wędzisko to poradzi sobie podczas łowienia z brzegu i nie mamy co do tego jakichkolwiek zastrzeżeń. Stosunkowo długi dolnik pozwala na wykonywanie dalekich rzutów przy pewnym podtrzymaniu wędziska, dając równocześnie solidne wsparcie dla ręki podczas holu ryb i prowadzenia przynęt.
Sakura Sportism Neo Casting 742XXH całkiem dobrze leży w dłoni, za sprawą profilowanego uchwytu. Ma on jednak dość dużą średnicę, co z jednej strony pozwala pewnie złapać wędkę podczas wyrzutu a z drugiej sprawia, że osoby o małych dłoniach mogą mieć problem z wygodną obsługą omawianej Sakury. Na plus z kolei zaliczamy uniwersalność wędki – możemy z powodzeniem łowić z jej pomocą z brzegu jak i z łodzi. W pierwszym przypadku Sakura spisuje się bardzo dobrze, za sprawą odpowiedniej długości blanku natomiast w drugim, nie stawia przed wędkarzem ograniczeń w kwestii sposobu prowadzenia przynęt – przy 225 centymetrach długość rękojeści wynosi aż 50cm, co daje odpowiednią długość „roboczą”.
Praca – w praktyce
Sakura Sportism Neo Casting, podobnie jak większość wędzisk tego rodzaju, prezentuje klasyczną akcję szczytową typu Fast (szybka). Nic więc nie zaskakuje szczególnie w tej kwestii i z pomocą wędziska od francuskiego producenta bez problemu agresywnie poprowadzimy duże gumy w opadzie, lub nadamy atrakcyjnej pracy długim i ciężkim przynętom typu jerkbait. I choć z pozoru wszystko wygląda pięknie, z łowieniem nie jest aż tak kolorowo…
Deklarowany przez producenta ciężar wyrzutowy wędziska wynosi 28-150g, choć nam udało się obsłużyć z jego pomocą gumy trollingowe o wadze nawet 190g. Choć wydaje się to niesamowicie dobrym wynikiem, przyczyny naszego niezadowolenia należy szukać gdzie indziej. Sakura Sportism Neo Casting ma problem z ładowaniem przynęt. Blank zbyt wolno reaguje na ciężkie przynęty, przez co nie wykorzystuje 100% swojej sprężystości. Korzystając z bardzo lotnych, 46-gramowych Salmo Sliderów, osiągaliśmy odległości rzędu 40-50m, co jest wynikiem przeciętnym. W przypadku przynęt o wadze około 100g i większej, 40-metrowy rzut to raczej maximum możliwości Sakury. Szkoda.
Nie ma jednak tego złego – wędzisko pięknie pracuje na rybie, dostarczając moc na bieżąco, względem potrzeb wędkarza. Ugięcie szczytowe dobrze trzyma rybę na dużych dystansach, a zdolność progresji Sakury Sportism Neo Casting zaskakuje, gdy przychodzi nam walczyć z silnym szczupakiem na niewielkim dystansie.
Podsumowanie
Sakura Sportism Neo Casting 742XXH to przemyślana i naprawdę ciekawa propozycja dla fanów łowienia metodą castingową. Posiada klasowe uzbrojenie Fuji i blank o naprawdę dobrych parametrach. Zaskakuje przy tym jakością wykonania i ceną, która oscyluje w granicach 400zł. Nasze doświadczenie z innymi wędkami o podobnych parametrach każe nam stwierdzić, że za takie pieniądze nie dostaniecie na polskim rynku kija tak dobrego, a równocześnie tak mocnego.
Oczywiście uniwersalność blanku w kwestii obsługi przynęt o szerokim zakresie gramatur niesie za sobą pewne ograniczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o właściwości rzutowe. Na sklepowych półkach często zobaczyć można wędziska o ciężarze wyrzutowym 40-100 lub 40-140g, lecz nie znajdziecie po prostu innego, ogólnodostępnego kija, który w razie potrzeby pozwoli Wam komfortowo skorzystać z klasycznego, dużego woblera o masie około 20 gramów. Sakura poradzi z nim sobie natomiast świetnie.
Nasza ocena końcowa wędki Sakura Sportism Neo Casting 742XXH, jest składową wszystkich wymienionych powyżej zalet i wad tego kija. Świadczy ona o tym, że jest to naprawdę dobra wędka, która powinna być traktowana jako alternatywa dla droższych propozycji innych producentów. Wszystko kręci się w tym wypadku wokół relacji jakości do ceny. Reszta jest już kwestią preferencji i indywidualnego stylu łowienia każdego wędkarza. My w każdym razie, raczej polecamy.
74% - Dobry
-
Wytrzymałość - 80%
80%
-
Właściwości pracy - 65%
65%
-
Jakość wykonania - 80%
80%
-
Konkurencyjność - 75%
75%
-
Cena - 70%
70%