1

Robinson Kinetik Perch Jig 2,70m 3-14g

Seria Kinetik od firmy Robinson grupa 10 wędzisk, przeznaczonych do połowu praktycznie wszystkich, i nie tylko drapieżnych, gatunków ryb żyjących w naszych wodach. 4 z nich to wklejanki, których gramatura wyrzutu umożliwia łowienie okoni, pstrągów, szczupaków i sandaczy. 

8

My postanowiliśmy przybliżyć Wam sylwetkę najlżejszej w serii Kinetik, wędki okoniowej Perch Jig. Zobaczcie jak wypadła w naszym teście.

1

Z Kinetik Perch Jig 2,7m 3-14g, jeden z naszych redakcyjnych kolegów, miał już do czynienia od przeszło roku. Jest to wędka z niższej półki cenowej, ponieważ możemy ją zakupić za mniej niż 100zł.
W ofercie firmy Robinson dla serii Kinetik, znajdziemy aż 4 wklejanki okoniowe o długości od 2,05 – 2,70m, dysponujące ciężarem wyrzutowym od 1-8g, przez 2-10g, a na 3-14g kończąc.

2

O ile Kinetik Perch Jig o długości 2,05m to z pewnością dobre wędzisko do typowo paprochowego spinningu okoniowego, o tyle długość 2,70 i dużo większy zakres ciężaru wyrzutowego kazały nam przypuszczać, że testowany model sprawdzi się nie tylko przy połowie okoni z brzegu, w mocno zarośniętych łowiskach, ale również ma szanse okazać się przydatny, podczas wypraw na klenie, jazie, oraz do delikatnego spinningu szczupakowego.

3

Jakość wykonania stoi na dobrym poziomie. W stosunkowo niskiej cenie otrzymujemy rękojeść wykonaną z korka, ładną „oprawę graficzną” oraz przelotki typu slim, które dobrze pracują zarówno z żyłką jak i plecionką. 


67

Uchwyt kołowrotka jest solidny, choć przy zastosowaniu cięższych kołowrotków, występuje w nim tendencja do luzowania się plastikowej nakrętki.

11

Gdzieniegdzie zauważyć można również przegrubienia i nierówności w warstwie lakieru które, choć oczywiście nie wpływają na pracę wędki pokazują, że nie mamy do czynienia ze sprzętem najwyższej klasy.

4

Kinetik Perch Jig wykonano w technologii High Modulus Carbon Construction, z włókna węglowego IM7. Dzięki temu wędka jest lekka i oferuje naprawdę dobrą pracę, choć podobnie jak wszystkie wędki wykonane z IM7, traci troszeczkę na odporności przy urazach mechanicznych.

5

Blank jest, zaskakująco wręcz, smukły jak na wędzisko tej klasy i oferuje, bardzo dobre właściwości pracy. Stosunkowo szybka akcja, w połączniu z dużym zapasem mocy sprawiają, że Kinetik Perch Jig radzi sobie nie najgorzej, podczas łowienia na miękkie przynęty i małe obrotówki kleni, szczupaków a nawet sandaczy (w płytkich, i niezbyt trudnych pod względem warunków, zbiornikach).

13

Co ciekawe, inny model z serii – o długości 2,05 i ciężarze wyrzutowym 1-8g – oferuje akcję dużo szybszą. Niezależnie od tego, czy było to celowe działanie ze strony producenta, czy też nie, czyni to testowanego Kinetika, dużo bardziej „uniwersalnym” wędziskiem.

9

Czułość wędki jest zadowalająca. Nawet przy zastosowaniu niewielkich przynęt, można wyczuć bardzo delikatne skubnięcia okoni. Jeśli jednak pokusimy się o łowienie większych gatunków z opadu, pojawia się problem w momencie zacięcia – wędka dość wolno przenosi ciężar pracy na sztywniejszą część blanku, przez co trzeba pamiętać o naprawdę mocnym poderwaniu, aby mieć pewność, że hak wbije się właściwie w twardy pysk szczupaka czy sandacza.

10

Ciężko było nam znaleźć konkurencję dla Kinetika. Na rynku niewiele jest wklejanek o podobnych parametrach, które można by zakupić w podobnej cenie. Na myśl przyszedł nam Konger Carbomaxx Master Spin oraz świeżutki Jaxon Extera Jig Spin, niemniej z obydwoma tymi wędziskami mieliśmy już do czynienia, i stwierdzamy, że są one dużo bardziej toporne.

12

W końcu jednak doszukaliśmy się dwóch modeli, oferujących podobne właściwości – Mikado Sensual Soft Sensi-Spin oraz Dragon Thytan Sensitive. Szkopuł w tym, że oba te wędziska kosztują dwa razy więcej…

KOMU POLECAMY?
Przede wszystkim wędkarzom, poszukującym w miarę uniwersalnego wędziska i preferującym delikatniejszy styl łowienia, którzy na pierwszy miejscu stawiają właściwości pracy, a nie jakość wykonania danego kija. W tym również osobom młodym, które mają już pewne doświadczenie w spinningu i chcą kupić coś lepszego, za stosunkowo nieduże pieniądze.

MOCNE STRONY SŁABE STRONY
+Dość niska cena (<100zł)  Średnia jakość wykonania
+Dobre właściwości pracy Wolne przenoszenie mocy na sztywniejszą
część blanku
+Czułość Luzująca się nakrętka przy uchwycie kołowrotka
+Szerokie spektrum zastosowań
+Rękojeść z prawdziwego korka
+Przelotki typu Slim
+Metalowy uchwyt kołowrotka
+Smukły blank

# testy sprzętu wędkarskiego # wędka # Robinson # Kinetik Perch Jig # 3-14g # wędkarstwo # test # recenzja # opinia # porównanie # wybór wędki # wybór wędziska # okoń # 2,70m # nad wodą # oceny # użytkownicy # test produktów wędkarskich # test artykułów wędkarskich # komentarze # konkursy # spinning # spławik # grunt # testy wędkarskie # testy wędek # forum