Nowe echosondy z rodziny Deeper – recenzja!
Polski rynek wędkarski rozwija się w ekspresowym tempie i widać to gołym okiem. Wystarczy przypomnieć sobie wędki czy kołowrotki rodzimych producentów, oferowane jeszcze 4-5 lat temu, a potem porównać je z tymi dostępnymi obecnie na sklepowych półkach. Postęp ten zauważyć można jednak również w innych segmentach rynku – chociażby w dziale elektroniki, w szczególności echosond, po które coraz chętniej sięgają nawet osoby łowiące okazjonalnie. Korzystanie z echosondy wymusza na nas jednak konieczność posiadania łódki a ta, jak wiadomo, nie należy do najtańszych i nie jest czymś powszechnie występującym na wyposażeniu każdego wędkarza. Ale czy na pewno musimy ją posiadać, by korzystać z sonaru? Dziś opowiemy Wam o nowych modelach echosondy Deeper czyli urządzeniu, z którego możecie korzystać nawet wtedy, gdy łowicie z brzegu!
Deeper zadebiutował na polskim rynku już parę lat temu, gdy na półkach zagościła pierwsza wersja tego urządzenia, działająca w oparciu o technologię bluetooth. Ten opatentowany gadżet od razu przypadł do gustu wielu wędkarzom na całym świecie, dając możliwości dotąd niespotykane. Niemniej jednak, polscy wędkarze zaczęli przekonywać się do tego sprzętu dopiero jakiś czas temu, co jest zasługą rozwoju technologicznego i wzrastającej popularności telefonów z dotykowym wyświetlaczem. Na początku 2016 roku, światło dzienne ujrzały trzy zupełnie nowe modele echosond z serii Deeper, które od razu stały się hitem. Deeper 3.0 – najtańsza wersja, bazująca na module bluetooth (podobnie jak poprzednia generacja, jednak o wydłużonym czasie pracy na naładowanej w pełni baterii), oraz dwie echosondy o działaniu opartym o technologię łączności WiFi – Deeper Pro oraz Deeper Pro+, które cechuje ponad dwukrotnie większy zasięg działania, oraz zdecydowanie mocniejsza bateria, niż w przypadku pierwszej wersji urządzenia.
Czym jest Deeeper Fishfinder?
Deeper to echosonda jak żadna inna. To niewielkie urządzenie w kształcie kuli, o średnicy kilku centymetrów, ważące około 100 gramów, które łączy się z naszym telefonem (system Android oraz iOS) za pomocą specjalnej, w pełni darmowej aplikacji mobilnej, w technologii bluetooth lub WiFi (w zależności od wersji). Urządzenie pełni rolę sonaru, natomiast nasz telefon jest w tym przypadku wyświetlaczem, na którym pojawia się odczyt struktury dna.
W przeciwieństwie do echosond klasycznych, z Deepera możemy korzystać również na odległość – możemy wyrzucić go za pomocą wędki na określony dystans, a następnie sprawdzić strukturę dna, czy występowanie ryb w łowisku, łącząc się z urządzeniem za pomocą naszego smartfonu. Zasięg działania w przypadku wersji Pro oraz Pro+ to około 100 metrów, choć w praktyce i tak nie jesteśmy w stanie wyrzucić echosondy dalej niż na 60-70 metrów za pomocą wędki. W pełni, możliwości związane z dużym zasięgiem działania echosondy mogą natomiast wykorzystać osoby łowiące karpie, podczepiając Deepera do łódki wywozowej.
Bateria w urządzeniu wytrzymuje około 6-7h nieprzerwanego sondowania dna, lecz w praktyce powinna wystarczyć na co najmniej kilka wypadów na ryby, ponieważ po wyjęciu z wody urządzenie automatycznie się wyłącza, co pozwala oszczędzać energię. Mamy również możliwość przełączenia Deepera w stan czuwania bezpośrednio z poziomu aplikacji, co znacznie wydłuża czas jego pracy. Deepera ładujemy poprzez port micro USB, który znajduje się pod szczelnie zamykaną pokrywą urządzenia. Pełne ładowanie trwa około 2-3h, jeśli korzystamy z ładowarki sieciowej. W komplecie otrzymujemy kabel USB.
Jak działa Deeper?
Po wrzuceniu do wody, urządzenie automatycznie się włącza. Pierwsze powiązanie urządzenia z telefonem musimy wykonać nad wodą. Wpierw musimy jednak pobrać ze sklepu Google Play lub App Store specjalną, darmową aplikację producenta, która pozwala nam korzystać z urządzenia. Po włączeniu aplikacji i wrzuceniu Deepera do wody, w menu głównym aplikacji wybieramy „Zarządzaj Deeperami”, a następnie „Połącz z nowy Deeper”. Reszta procesu przebiega automatycznie i już po chwili, możemy cieszyć się korzystaniem z echosondy. Od teraz, idąc nad wodę wystarczy, że włączymy moduł WiFi (lub bluetooth – w przypadku wersji 3.0) oraz odpalimy naszą aplikację mobilną, a zanurzone w wodzie urządzenie automatycznie połączy się z naszym telefonem, przekazując obraz na wyświetlacz smartfona.
Deepera mocujemy do wędki, linki czy specjalnego uchwytu Flexible Arm, stosując jeden z dwóch wkrętów, które otrzymujemy w zestawie z echosondą, montując go w odpowiednim gwincie (mamy 3 gwinty do wyboru). Odpowiednim, to znaczy takim, który pozwoli nam ustawić echosondę podczas ściągania w pozycji pionowej. Choć nie ma ścisłej reguły dotyczącej wykorzystania gwintów (poza przypadkiem korzystania z Flexible Arm przy łodzi), sugerujemy korzystać z gwintu szczytowego w momencie, gdy łowimy z miejsc bardzo wysoko położonych, natomiast dwóch niżej położonych gwintów, gdy wyrzucamy echosondę z pomocą wędki, stojąc mniej więcej na poziomie lustra wody.
Na spodzie urządzenia znajdują się dwa metalowe czujniki, które odpowiadają za odczyt struktury dna oraz znajdujących się w wodzie ryb. Echosonda zawsze ustawia się czujnikami do dołu – jest wyważona w ten sposób, że dolna część zawsze znajduje się pod wodą podczas gdy górna (pusta w środku) stabilizuje urządzenie na powierzchni. W celu naładowania baterii odkręcamy część górną (pokrywę) i podłączamy urządzenie do prądu poprzez schowany wewnątrz slot USB.
Obraz (odczyt) struktury dna jest przekazywany w czasie rzeczywistym na ekran naszego telefonu. Oznacza to, że na bieżąco widzimy, co dzieje się pod wodą, jak wygląda ukształtowanie dna, oraz gdzie znajdują się ryby. Minimalna głębokość, na jakiej możemy sondować dno wynosi około 60-100cm, podczas gdy głębokość maksymalna to aż 80 metrów (!!!). Co istotne, Deeper jest odporny na działanie słonej wody, więc możemy korzystać z niego również w morzu.
Możliwości echosondy Deeper Pro+
Tak naprawdę, za możliwości echosondy odpowiada specyfika sonaru oraz rozbudowany interfejs aplikacji. W przypadku tej drugiej, bardzo przydatne okazują się funkcje takie jak:
- kalendarz brań dla konkretnej, wybranej lokalizacji, z możliwością sprawdzenia intensywności brań w danej godzinie (działa offline)
- dziennik połowów, z zaznaczonym miejscem połowu, pogodą, notatkami i zdjęciami
- notatki pisemne dla konkretnego dnia (działa offline)
- dokładna pogoda dla konkretnego miejsca – temperatura, wiatr, wilgotność powietrza, ciśnienie, wschód i zachód słońca, fazy księżyca – z możliwością zapisywania i sprawdzania pogody w wybranych lokalizacjach, na przykład nad naszym ulubionym jeziorem (działa online)
- dokładne mapy online, z funkcją wyszukiwania miejsc takich jak sklep, miejsce postoju, przystań, parking, pole namiotowe czy nocleg
- poglądowe mapy działające offline
- podgląd historii naszych wypraw i odczytów struktury dna oraz występowania ryb, w trybie offline. Dzięki temu możemy analizować w późniejszym czasie nasze odczyty i szukać ciekawszych miejsc w akwenie
W przypadku samego Deepera, mamy między innymi możliwość:
- wyboru trybu działania sonaru: standardowy (dobry w każdej sytuacji), wędkarstwa podlodowego (pozwalający między innymi śledzić ruch przynęty pod lodem), tryb łowienia z łodzi – pozwalający na tworzenie własnych map batymetrycznych akwenu w oparciu o technologię GPS (wersja Pro+ posiada własny moduł GPS, dzięki czemu jest niezwykle dokłada), oraz tryb nadbrzeżny GPS, pozwalający tworzyć mapy batymetryczne podczas łowienia z brzegu (gdy wyrzucamy Deepera z pomocą wędki)
- wyboru jednostek odczytu (domyślne jednostki to metry i stopnie Celsjusza)
- wyboru koloru ekranu odczytu (klasyczny, dzień, noc) – co znacząco poprawia widoczność w każdych warunkach
- wyboru szerokości wiązki odczytu – 290kHz, czyli wąska i niezwykle dokładna wiązka badająca dno pod kątem 15 stopni, oraz 90kHz – czyli wiązka szeroka, umożliwiająca szybkie zbadanie większego obszaru dna pod kątem 55 stopni. Obszar badanej przestrzeni zależy od głębokości badanego miejsca.
- włączenia powiadomień dźwiękowych, informujących o namierzeniu ryby
- włączenia powiadomień o zbyt małej głębokości (przydatne szczególnie, gdy łowimy z łodzi i nie chcemy osiąść na mieliźnie)
- włączenia widoku głębokości ryb (poza główną skalą na ekranie wyświetlają się również cyferki podające głębokość, na jakiej ryba się znajduje)
Ekran główny aplikacji pokazuje nam na bieżąco odczyt dna, temperaturę oraz głębokość, a także stopień naładowania baterii w naszej echosondzie Deeper. Z jego poziomu mamy również dostęp do menu „szybkiego dostępu”, dzięki któremu możemy:
- wybrać czułość urządzenia, by widzieć np. stopień zanieczyszczenia wody oraz roślinność
- zmienić wspomnianą już częstotliwość działania (290 lub 90 kHz)
- włączyć/wyłączyć widok ikon ryb
- wybrać sposób wyświetlania informacji Smart Imaging: podstawowy lub szczegółowy
- uśpić naszego Deepera z pomocą jednego przycisku, co pozwala oszczędzać energię
- włączyć lub wyłączyć dźwięk w aplikacji
Za bardzo przydatną funkcję należy uznać również dostęp do intuicyjnej instrukcji obsługi dostępnej offline, dzięki której szybko znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania i nauczymy się obsługi, korzystając równocześnie z urządzenia, co znacząco przyspiesza cały proces.
Jak interpretować zapisy?
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że aplikację możemy obsługiwać zarówno przy poziomym, jak i pionowym ustawieniu ekranu. W każdym wypadku, jest on zorientowany naturalnie to znaczy tak, że na górze znajduje się powierzchnia wody, natomiast na dole ekranu widzimy dno. Niezależnie od tego, jaką kolorystykę ekranu wybierzemy (widok klasyczny, dzień, lub noc), wyraźnie widzimy zarys dna oraz, w zależności od ustawionej czułości, a także możemy rozpoznać jego rodzaj (miękkie, twarde, podwójne dno).
Dla ułatwienia, możemy włączyć opcję widoku ikon ryb, która na początku korzystania z Deepera znacząco ułatwia nam interpretowanie obrazu. Dzięki tej opcji nie musimy martwić się o trudną interpretację odczytu łuków, ponieważ zostają one schowane za ikonami namierzonych przez echosondę ryb. Użytkownicy bardziej zaawansowani, mogą wyłączyć funkcję wyświetlania ikon ryb, co ułatwi im rozpoznanie konkretnego gatunku ryby (charakterystyczne łuki chociażby suma, czy sandacza).
Deeper pokazuje odczyty tak samo, jak robi to każda inna, klasyczna echosonda 2D. Oznacza to, że echosonda nie informuje nas o tym, jakiego gatunku rybę namierzyliśmy. Jedynie odpowiednia umiejętność czytania i przewidywania zachowań danych gatunków pozwala nam z dużą dozą prawdopodobieństwa określać, z jaką rybą mamy do czynienia.
Jeśli włączymy funkcję widoku głębokości ryby + opcję widoku ikon ryb, wartość głębokości na jakiej znajduje się ryba wyświetli się dodatkowo nad ikoną ryby. Ta funkcja przydaje się najbardziej, gdy łowimy na naprawdę głębokiej wodzie. W przypadku widoku klasyczengo, którego używanie najbardziej rekomendujemy, roślinność podwodna jest zawsze wyświetlana w kolorze zielonym, co znacząco ułatwia jej rozpoznanie. Jeśli natrafimy na ławicę ryb, a mamy włączoną funkcję ikon, Deeper pokaże nam ją jako wiele ikon ryb naniesionych na żółte tło, dzięki czemu wiemy, że nie jest to jedna duża ryba. W widoku klasycznym najłatwiej jest również rozpoznać typ dna – pomarańczowe to twarde dno, brązowe – średnio twarde dno, natomiast czarne – miękkie dno.
Jak tworzyć mapy batymetryczne z pomocą Deepera?
Mapy batymetryczne są niezwykle przydatne, jeśli zależy nam na dokładnym rozpoznaniu i rozpracowaniu danej wody czy łowiska. Deeper daje nam możliwość tworzenia map batymetrycznych na dwa sposoby:
1. W tradycyjny sposób, gdy korzystamy z Deepera przy łodzi – w trybie wędkowania z łodzi (ciągnąc go za łodzią na sznurku, lub z pomocą opcjonalnego akcesorium w postaci Flexible Arm, o którym powiemy więcej za chwilę)
2. Podczas wędkowania z brzegu, używając trybu nadbrzeżnego GPS, który daje możliwość stworzenia mapy bez konieczności wypływania na wodę (tworzymy jedynie częściowy zarys jeziora na mapie)
Efektem naszej pracy jest mapa, którą możemy odtworzyć wybierając w aplikacji opcję przeglądania historii. Na wyświetlaczu widzimy dokładny punkt, w którym się znajdowaliśmy w danej chwili, kierunek poruszania się oraz obraz odczytu identyczny z tym, który w danej chwili pojawiał się na ekranie w chwili sondowania. Możemy sprawdzać ukształtowanie dna w danym miejscu na dwa sposoby – przewijając widok historii (na mapie widzimy, w którym miejscu się znajdowaliśmy i w którą stronę poruszała się echosonda) lub klikając w wybrane miejsce na mapie by sprawdzić, jak wyglądało dno w tym miejscu. Na mapie widzimy również, jak wygląda kwestia zwiększania/zmniejszania się głębokości – od ciemniejszego koloru pomarańczowego (płytko) do koloru zielonego (głęboko).
Przydatne akcesoria dedykowane dla Deepera
Producent echosondy Deeper oferuje nam możliwość dokupienia kilku opcjonalnych i niezwykle przydanych akcesoriów.
Pierwszym z nich jest widoczna na zdjęciach pokrywa górna urządzenia w kolorze pomarańczowym, która służy do łowienia w nocy, choć równie dobrze sprawdza się podczas wędkowania za dnia. Jest ona półprzezroczysta dzięki czemu, po włączeniu funkcji „vertical flasher”, nasze urządzenie jest widoczne z dużych odległości (dioda pod pokrywą zaczyna pulsować a pomarańczowa pokrywa rozświetla się).
Drugim, niezwykle praktycznym gadżetem jest uchwyt do telefonu, montowany bezpośrednio na wędce, pozwalający równocześnie zarzucać Deepera, ściągać go i sprawdzać odczyty. Uchwyt jest uniwersalny – możemy zamontować go na dosłownie każdej wędce – i niezwykle mocno trzyma nasz telefon, dzięki czemu jest on w 100% bezpieczny.
Trzecim, najbardziej praktycznym ale i najdroższym akcesorium, jest Flexible Arm czyli uchwyt, za pomocą którego możemy zamontować naszego Deepera przy łodzi. Jest to nic innego jak elastyczny pręt, który posiada odpowiednie gwinty oraz coś na kształt imadła, które pewnie trzyma się burty. Flexible Arm sprawia, że Deeper jest ułożony we właściwej pozycji względem lustra wody, co z kolei przekłada się na dokładniejsze odczyty przy dużej prędkości płynięcia.
Dlaczego Deeper jest tak przydatny?
Odpowiadając na to pytanie, musimy w pełni rozumieć, jak ciężko złowić przyzwoitą rybę na naszych wodach. Dzięki Deeperowi możemy zwiększyć swoje szanse na złowienie dużej ryby dzięki namierzeniu jej na radarze. Z drugiej strony, Deeper daje ogromne możliwości jeżeli chodzi o rozwój szeroko pojętej wędkarskiej wiedzy. Możemy z jego pomocą poznawać dno, wyszukiwać ciekawe miejsca a nawet, choć zabrzmi to prozaicznie, znaleźć miejsca w których ryby nie występują, co również jest niezwykle istotną wskazówką.
Wyssane z palca, pojawiające się często na forach czy w innych miejscach w internecie opinie, jakoby każda echosonda była sprzętem przydatnym jedynie amatorom smaku rybiego mięsa, są wierutną bzdurą. Znamy wiele osób korzystających z Deepera i innych echosond, które wędkarstwo traktują czysto sportowo a samo urządzenie jest dla nich jedynie ułatwieniem, pozwalającym uzyskiwać lepsze wyniki nad wodą. Są to zarówno spinningiści, spławikowcy, wędkarze gruntowi, jak i karpiarze praktykujący wyłącznie Catch and Release. Wszyscy oni uważają Deepera za niezwykle przydatne urządzenie, pozwalające wytypować dobrą miejscówkę a niekoniecznie od razu, namierzyć bezpośrednio dużą rybę. Na koniec musimy dodać jeszcze jedno – nowe wersje Deepera bazujące na module Wi-Fi, a więc wersja Pro oraz Pro +, są krokiem milowym w dziedzinie echosond mobilnych. Dlatego właśnie, decydując się na zakup tego rodzaju urządzenia, powinniście bez zastanowienia wybrać któryś z tych dwóch modeli. Gorąco polecamy!
Test-Wedkarski.pl